اولین نشست گروه اینترنتی مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی طبق برنامه برگزار گردید. با توجه به اينكه از تاسيس این گروه کمتر از هشت ماه ميگذرد ، در اولین نشست عمومی خود قریب به هشتاد نفر از اعضای  نفری 2500 آن به دور هم جمع شدند.

با وجود تمام کاستی ها، به گواه اغلب دوستان حاضر، این جلسه نوید بخش افق روشنی در بدنه جامعه مهندسی بود و تمام همکاران حاضر در جلسه متفاوت بودن این جلسه با جلسات دیگر مربوط به نظام مهندسی را حس نمودند.

با وجود اینکه تنی چند از مسولین ارشد سازمان نظام مهندسی نیز در جلسه حضور داشتند،ولی این باعث نشد تا همکاران نتوانند انتقادات خود را آزادانه و بصورت دموکراتیک و البته محترمانه و در شان جامعه مهندسی از لایه های مختلف مدیریتی و اجرایی سازمان ابراز نمایند.

آقای مهندس کاتب (دبیر سازمان) نیز پس از شنیدن  انتقادات همکاران پشت تریبون آمده و ضمن اذعان ضمنی به کاستی های موجود،ریشه اغلب سوءتفاهمات موجود میان مهندسین عضو نظام و مدیران را ناقص و ناکافی بودن اطلاعات مهندسین از امور سازمان و عدم مشارکت همکاران در تصمیم گیریهای سازمان(انتخابات) اعلام نمودند و همکاران را به ادامه راه درپیش گرفته شده در تشکلهای نظیر این گروه در همگرایی هرچه بیشتر به جای تفرق و یکجانبه گرایی تشویق کردند.

قاطبه همکاران در این جلسه به این نتیجه رسیدند که راه رسیدن به اهداف متعالی صنفی،در عین پر پیچ و خم بودن،درصورت ثابت قدم بودن همکاران در طی این مسیر بسیار لذت بخش و قابل وصول خواهد بود.

نتایج نشست در مرحله تجزیه و تحلیل است و به زودی با دست پر خدمت دوستان خواهیم رسید اما هرچه بیشتر نتايج نشست را تحليل می کنيم به اين موضوع پي ميبريم كه واقعا جای همکارانی که در این نشست حضور نداشتند خالی بود و اميدواريم در نشستهای بعدی همه دوستان مشاركت داشته باشند.

انرژی و پتانسيل موجود در جمع های حرفه اي اینچنینی ، برای انجام هر کار سازنده ای کارساز است.

در مورد نتایج حاصل از نشست ، محور اكثر سخنان به تشکیل کارگروههای مختلف منتج مي گردید

در نتيجه لازم است در موضوعات مورد علاقه همکاران، کارگروههای مربوطه تشکیل و با بررسی کارشناسانه موضوعات مطروحه، نتیجه و یا نتایج حاصله به اطلاع همکاران رسیده و درصورت نیاز، هماهنگی های لازمه با همکاران جهت هرگونه اقدام گروهی صورت پذیرد.

برای شروع و در ایمیلهای بعدی  چند کارگروه پیشنهادی به همکاران اعلام خواهد گردید و از همکاران جهت عضویت و فعالیت در این کارگروهها دعوت به عمل خواهد آمد.

لذا از همکاران عزیز درخواست میگردد تا موضوعات مورد علاقه خود را جهت تشکیل کارگروههای مربوطه با توضيحات لازم و پیشنهاد مدیر و سرپرست آن براي گروه ارسال تا در جلسه آتي گروه براي عضو گيري  اقدام شود.

 

+ نوشته شده در پنجشنبه سی ام آبان 1387ساعت 7:16 توسط مهندسین عضو سازمان |

 

 • به سلامتي اولين نشست اعضاي سازمان غير دولتي نظام مهندسي در حد پيش بيني ها برگذار شد كه در كل موجب آشنايي نزديك همكاران و آگاهي از وضعيت گروه و جامعه مهندسي گرديد.

 

 • از كل اعضاي ۲۴۰۰ نفره گروه حدود يك سوم ايميل دعوتنامه را خوانده و از اين ميان ۱۳۰نفر ثبت نام كردند كه ۷۷ نفر در نشست حضور بهم رساندند و ۵۰ نفر فرم نظر سنجی را تکمیل نمودند

 

 • با وجود اعلام هاي مكرر و تنظيم ساعت نشست براي بعد از زمان طرح ترافيك (ساعت ۵/۵) كم لطفي همكاران در حضور ، باعث عدم تكميل ظرفيت سالن و هدر رفتن نيمي از هزينه هاي پذيرايي گرديد!

 

 • به دليل انتقادات فراوان همكاران از سازمان نظام مهندسي ، بيش از نيمي از زمان نشست به پرسش و پاسخ در اين زمينه گذشت و از 4 موضوع اصلي تنها به 2مورد پرداخته شد!

 

 • فرم نظر سنجي پخش شده بين همكاران با استقبال روبرو شد كه جمع بندي نظرات پس از تحليل آماري فرمها به اطلاع همگان خواهد رسيد

 

 • پيشنهاد تشكيل كار-گروه و دفاتر حقوقي بيش از همه مورد استقبال قرار گرفت كه به آن بايد تسهيلات گروه براي اعضا  مانند تشكيل تعاوني مسكن و... را نيز - در صورتي كه در نشست مطرح ميشد – اضافه نمود

 

 • در مورد موضوعات مورد استقبال همكاران پس از تهيه طرح هاي پيشنهادي اوليه ، در جلسات 2ماهانه آتي تصميم گيري و اقدام خواهد شد.

 

 • همكاران ارجمند ميتوانند تا تشكيل دومين نشست در اوايل زمستان ، نظرات تكميلي خود و يا پيشنهادات همكاري در زمينه و بخشهاي مختلف علمي ، تسهيلاتي ، رفاهي ، مشاركتي ، سخت افزاري و نرم افزاري و... را به گروه ارسال ، تا مورد بررسي قرار گيرد

 

 • در ادامه و در چند مرحله گزارش مصور نشست روز بیست و هشتم آبان به ايميل همکاران ارسال میگردد. 

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم آبان 1387ساعت 5:34 توسط مهندسین عضو سازمان |

 

اگر فضیلت دانشمندان کشف و تدوین قانونمندی های جهان محیط بر انسان و جوامع انسانی است،

منزلت و وظیفه مهندسان، به کارگرفتن این قانونمندی ها برای تغییر و بهبود شرایط زیست

و کار انسان ها و تلاش مستمر برای حل مشکلات جوامع انسانی می باشد

واین تلاش است که حرکت جوامع انسانی را به سوی تعالی میسرمی سازد .

با عنایت به این وظیفه ی سنگین، حال که این حرفه ی انسان محور را برگزیده ام،

 در مقام یک مهندس، آگاهانه سوگند یاد می کنم که در هر قدم و اقدام:


زمین را که زادگاه و گورگاه انسان ها و ولی نعمت آن هاست، فراموش نکرده

و کاری انجام ندهم که ذره ای از امکانات آن بیهوده مصرف شود و خدشه ای به محیط زیست وارد آید.


میهنم، ایران را، لحظه ای از خاطر دور نداشته و حراست از فرهنگ، منابع مادی و معنوی آن

و کوشش برای تامین آبادانی، توسعه پایدار و سرافرازی آن را در همه ساحه ها سرلوحه کار خود قرار دهم.


شهروندان خود را، دلیل وجود خویش و حرفه ی خویش دانسته،

 خود را کارگزار امین و مورد اعتماد آن ها تلقی کرده و از منافع آنان چون مردمک چشم مراقبت کنم

 و در هیچ شرایطی از موازین شرف، منزلت انسانی و اخلاق حرفه ای عدول ننمایم

 و منافع جمع را بر منافع فردی خود مقدم بدارم.


برای این که با وجدانی آگاه قادر به انجام این وظایف باشم ، لحظه ای از آموختن و آموزش دادن فروگذار نکنم.


باشد که با پایمردی و پایبندی به سوگند خویش بتوانم به عنوان حرفه مندی وظیفه شناس احساس غرور کنم!

 

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387ساعت 8:41 توسط مهندسین عضو سازمان |

خلاصه ای بر ژئوسنتتیک‌ها (Geosynthetics)

مقدمه ای بر ژئوسنتتیک‌ها (Geosynthetics)ژئوسنتتیک‌ها (زمین بافتها) دسته ای از ژئومتریالها (زمین ساختها) هستند که در انواع پروژه های عمرانی کاربرد دارند. در ساخت این محصولات از مواد پلیمری (پلاستیک،پي وي سي...) مشتقات نفتی استفاده شده که خاصیت اصلی آنها، فساد ناپذیری در مقابل عوامل درون خاک است.

 از اهم مشتقات ژئوسنتتیک‌ها می‌‌توان به ژئوتکستایل‌ها (Geotextiles)، ژئوگریدها (Geogrides)، ژئوممبران‌ها (Geomembranes)، ژئودرین‌ها (Geodrains)، ژئوسیل‌ها (Geocells)، و... اشاره نمود که، هر یک براساس ویژگی‌های آن، کاربرد خاصی داشته و در راه و باند، آب و سد، هیدرولیک، خاک، ژئوتکنیک، نفت و گاز و پتروشیمی و ساختمان مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. متداولترین نوع این مواد پلی استریلی، اولفین، کائوچو (پلاستیکی)، فایبرگلاسها و مواد طبیعی می باشند. این محصولات نقش فیلتراسیون، جداکننده، زهکش وتسلیح کننده را دارند، همچنین مانند سدی در برابر مواد سیال و گازها عمل می‌کنند. در ادامه، به معرفی هر یک از محصولات یاد شده و خواص آن پرداخته می‌‌شود.

ژئوتکستایل‌ها ( Geotextiles )
ژئوتکستایل‌ها غالباً از پلیمرها یا پلی پرپیلن‌ها ساخته شده‌اند. پلی‌پرپیلن‌ها دارای وزن مخصوص کمتر از واحد بوده ( 0.9= y) و محکم و بادوام هستند. از الیاف و فیبرهای رشته‌ای پلی‌پرپیلن‌ها در ساخت ژئوتکستایل‌های بافته شده (Woven) و بافته نشده (Nonwoven) استفاده می‌‌شود. همچنین از فیبرهای پلی‌استر با مقاومت بالا نیز در ساخت ژئوتکستایل‌ها استفاده می‌‌شود. پلی‌استرها دارای وزن مخصوص سنگین تر از آب بوده (1 = y) و از مشخصه های خزشی و مقاومتی عالی برخوردار بوده و با اغلب خاکها سازگار می باشند. به‌طور کلی ساختار ژئوتکستایل‌ها به دو نوع اصلی تقسیم می‌‌شوند و دیگر روشهای تولید نظیر بافت و اتصالات بخیه ای برای تولید محصولات ویژه ای استفاده می شود.
- بافته شده یا منسوج (Woven Geotextiles) : روش ساخت این مواد، رد شدن الیاف از میان یکدیگر و تشکیل فیبر می باشد . این ژئوتکستایلها از الیاف تک رشته ای یا چند رشته ای یا فیلم های بریده ساخته می شوند . فیلم های بریده شده می توانند به صورت صاف یا به شکل الیاف های فیبریله شده (شبکه های عنکبوتی شکل) قرار گیرند. ساخت این نوع ژئوتکستایلها در دو مرحله صورت می گیرد : مرحله اول، تولید فیلامنت ها یا فیلم های برش داده می باشد و مرحله دوم بافتن الیاف به هم و تشکیل ژئوتکستایل می باشد. عملکرد اصلی فیلم های برشی معمولا در سازه های کنترل کننده رسوبات نظیر حصارهای گل و لای و تثبیت جاده ها بوده، اما در زهکشی زیراساس و مهار فرسایش نقشی ندارد . الیاف برشی صاف مقاومت بالایی دارند اما از نفوذپذیری پایینی برخوردارند،در عوض الیاف نواری فیبریله شده نفوذپذیری بالایی داشته و منافذ موجود در آن یکنواخت تر از نوارهای صاف می باشند.
- بافته نشده یا غیرمنسوج (NonWoven Geotextile) : ساخت این نوع ژئوتکستایلها بوسیله فیبرهای نواری شکل (فیبرهای نواری کوتاه اغلب با طول 1 تا 4 اینج) یا فیلامنتهای ممتد که به صورت نامنظم در لایه های شبکه ای پخش شده اند صورت می گیرد. سپس این شبکه فیلامنتی با عبور از دستگاههای بافندگی یا ماشینهای اتصال دهنده فیلامنت یا فیبرها به هم متصل می‌شوند. نقش ژئوتکستایلهای غیر منسوج، زهکشی زیر اساس، مهار فرسایش و تسلیح جاده های اجرا شده روی خاکهای نرم و سست می باشد.

ژئوگریدها (Geogrides)
از انواع محصولات ژئوگریدها، نوع مشبک است که به‌صورت تار و پود، یا فواصل معین، در دو جهت و با مقاومت بالا تولید می‌‌شود. از این شبکه‌ها به اشکال تک لایه و چند لایه، می‌‌توان، برای مسلح و مقاوم نمودن سطوح خاکریزی، با مساحت کم استفاده نمود. ژئوگریدها ضمن بالا بردن پایداری خاک از تغییر مکان‌های افقی آن جلوگیری می‌‌کند. ژئوگریدها مصالح یک یا چند لایه ای بوده که از تزریق پلی پروپیلن و پلی اتیلن با تراکم بالا و یا بافت الیاف پلی استری بسیار سخت تشکیل شده اند.این ژئوگریدها دارای منافذ (روزنه) بزرگ بوده که واکنشهای میان خاک یا سنگهای درشت دانه و لایه ژئوگرید را افزایش میدهد.ژئوگریدها بواسطه داشتن مشخصه هایی نظیر مقاومت کششی و سختی بالا، نقش موثری در تسلیح خاکها و سنگهای درشت دانه دارند. و در انواع ژئوگریدهای پانچ شده و ژئوگرید بافته / قیراندود می باشد.

ژئونت ها (Geonets)

ساختار ژئونت ها از نوارهای پلیمری متقاطع می‌باشد که از آن به عنوان زهکش استفاده می‌شود.جنس اکثر ژئونت ها از پلی اتیلن می باشد.


ژئوکامپوزیت (ترکیب ژئوگرید با ژئوتکستایل) (Geocomposite)

ژئوکامپوزیت ها ترکیبی از محصولات ژئوسنتتیک با مشخصه های عالی می باشند . ترکیب آن محصولات در طیف وسیع و مطابق با طراحی های خاص صورت می گیرد. ژئوگریدها با توجه به ساختار و خواص پلیمرها دارای مقاومت نهایی محدود شده‌ای هستند. در یک سیستم مرکب، یک ژئوگرید به همراه ژئوتکستایل برای سهولت، در توسعه سطح خاکریز می‌‌تواند بکار گرفته شود و سپس خاکریز بر روی آن اجرا گردد. ژئوکامپوزیت‌ها همچون کولباندرین (زهکشی عمیق) و یا انکادرین (زهکشی افقی و قائم) در تحکیم اراضی سست، از طریق تسهیل در خروج آب موجود در خاک و جمع‌آوری و هدایت آبهای نشتی و در تماس با سازه‌ها با استفاده از زهکشی‌های قائم و افقی، مورد استفاده قرار گیرد. 

ژئودرین (Drains Geocomposite)
معمولا ژئودرین‌ها به سه لایه کامپوزیتی عایق رطوبتی، زهکشی و جمع‌کنندگی و هدایت و انتقال آب‌گذری، با کاربری بسیار بالایی عمل زهکشی و عایق رطوبتی را در دیواره‌های در ارتباط با خاک انجام می‌‌دهد. همچنین از نوع دیگری از کامپوزیت‌های آنکادرین با خاصیت زهکشی افقی، جهت ایجاد فضاهای سبز روی پشت بام‌ها و باغ‌های پشت بامی استفاده می‌‌شود. این محصولات با توجه به سبکی وزن، انعطاف‌پذیری، سرعت عمل در نصب و راحتی حمل و نقل، استفاده وسیعی در صنعت ساختمان، در کشورهای اروپایی و آمریکایی، پیدا کرده است. به علاوه نوع دیگری از این محصولات جهت زهکشی و در قالب‌بندی (کفراژ) فونداسیون‌ها و در دیوارهای حائل و یا در زهکشی و تحکیم پارکینگ‌ها و ... مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. کارکرد عمومی محصولات انکادرین به‌طور عمده به‌عنوان زهکش در پشت دیوارهای قائم و حائل لبه جاده، خاکریزها و تونل‌ها و به‌طور افقی به‌عنوان زهکش در زیر محوطه‌های پارکینگ زیر فضای سبز (اماکن ورزشی و استادیوم‌ها) و بام‌ها، سیستم‌های فاضلاب و Landfill است.
متداولترین ژئوکامپوزیتها نوع زهکش آنها است. ساختار ژئوکامپوزیت ها متشکل از یک لایه ژئونت در مرکز می باشد که این لایه می تواند ضخیم یا نازک باشد و از دو طرف بوسیله یک لایه ژئوتکستایل احاطه شده است. ژئوکامپوزیتها از لحاظ کاربردی به زهکش های سفره ای، زهکش های صفحه ای، زهکش های لبه ای و زهکش های فتیله ای (wick drain) تقسیم می شوند.

زهکش های سفره ای (Blanket Drains)
کاربرد این نوع زهکش ها معمولا در سایتهای دفن زباله و زهکشی شیرابه ها می باشد. اخیراً از این ژئوکامپوزیتها در زهکشی سطوح جاده استفاده می‌شود.

زهکش های صفحه ای (Panel Drains)
نصب این نوع زهکش ها در مجاورت سازه هایی انجام می‌شود که متحمل فشارهای هیدرولیکی می‌باشند. (مانند سدهای خاکی )

زهکش ها ی لبه ای (Edge Drains)
این نوع زهکشها اغلب درمجاورت سنگفرشها و به منظور ذخیره و جابجایی (انتقال) زهابهای جانبی در بستر جاده می باشد.

زهکش های فتیله ای (Wick Drains)
این نوع زهکش ها در عمق زمین فرو می روند و مسیری برای زهکشی فراهم می کنند.نقش اصلی این زهکش ها کاهش نشست خاکریزهای واقع شده بر خاکهای سست و نرم می باشد.

انواع دیگر ژئوکامپوزیت ها - ژئوکاپوزیت ها در انواع متعددی تولید می شوند. به عنوان مثال، الیاف بسیار محکم به لایه ای ژئوتکستایل نبافته، تابیده شده اند تا محصولی بسیار محکم و در عین حال با میزان نفوذپذیری مشخص (توسط ژئوتکستایل نبافته) بدست آید.

ژئوممبران (Geomembrane)
ژئوممبران‌ها ورقهای پلاستیکی غیرقابل نفوذ می‌باشند و به ‌عنوان یک عایق بسیار مقاوم و کم هزینه و دارای طول عمر زیاد، در بسیاری از صنایع کاربرد دارد که از آن جمله می‌‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
▪ آب و فاضلاب: از ژئوممبران‌ها جهت ساخت لاگون‌ها، کانال‌های آبرسانی، حوضچه‌ها و استخرها و دریاچه‌های مصنوعی استفاده می‌‌شود. با توجه به اینکه ژئوممبران در تماس با خاک هستند، برحسب لزوم امکان ترکیب آنها با ژئوتکستایل و یا ژئوگریدها میسر است.
▪ ایزولاسیون سازه‌های زیرزمینی در برابر نفوذ آبهای سطحی و زیرزمینی: در این خصوص می‌‌توان به ایزوله دیوارهای متروهای شهری و سازه‌های هیدرولیکی و غیره اشاره نمود.
▪ سایت دفن زباله شهری و صنعتی و خطرناک: با استفاده از ژئوممبران می‌‌توان مخازن کاملاً ایزوله از محیط اطراف، جهت دفن زباله‌های شهری و صنعتی ایجاد نمود. ژئوممبران‌ها دارای انواع فراوانی، به لحاظ مقاومت در برابر مواد شیمیایی و مخرب هستند.
▪ ایجاد و توسعه زمین‌های کشاورزی در محیط‌های نامساعد.
ژئوممبرانها به دو نوع کلی تقسیم می شوند: غلتکی و تزریقی.

ژئوممبرانهای غلتکی (Calendered Geomembrane)
در این روش مواد مذاب viscous از میان غلتک های چرخان عبور می کنند و لایه ژئوممبران را تشکیل میدهد. متداولترین نوع ژئوممبرانها غلتکی شامل پلی ونیل کلرایدPVC)،(CSPE، (CPE) و محصول جدید با نام پلی پروپیلن (PP) می‌باشد . ژئوممبرانهایی که از ترکیبات متفاوت پلیمری از جنس اتیلن ساخته شده اند، کاربرد ویژه ای دارند .در اغلب موارد این ورقها به وسیله لایه ای تکستایل محافظت می شوند تا مقاومت کششی، برشی و سوراخ شدگی آن افزایش یابد.

ژئوممبرانهای تزریقی (Extruded Geomembrane)
تولید این نوع ژئوممبرانها با عبور مواد رزینی پلیمری مذاب از میان حدیده ها و بوسیله دستگاه تزریق چرخان صورت می گیرد . این ورقها یا بوسیله قالبهای افقی صاف یا تیوب های استوانه ای تولید می شوند،که در روش اول ورقهای عریض صاف بر روی تسمه نقاله هایی پهن می شوند و در روش دوم ورقها به روش (blown film) و عبور هوا ورقها به پایین هدایت می شوند و بوسیله غلتکهای گازانبری شکل که در بالای حدیده قرار گرفته اند کشیده می شوند. در روش (blown film) قبل از خالی شدن محفظه از هوا، ورقها را باید برش داد . متداولترین نوع ژئوممبرانهای تزریقی،ژئوممبرانهای HDPE (با تراکم بالای پلی اتیلن) و ژئوممبرانهای با تراکم پایین پلی اتیلن نظیر VFPE بوده که بسیار انعطاف پذیر میباشند . ژئوممبرانهای پلی پروپیلن جدیدترین نوع ژئوممبرانهای تزریقی (مانند ژئوممبرانهای غلتکی) می باشند.

از انواع دیگر ژئوممبرانها نوع مضرس آن می‌باشد که بواسطه بافت ویژه شان سطح تماس خوبی میان خاک و دیگر محصولات ژئوسنتتیک برقرار می کنند. وجود چند نوع مواد پلیمری در ژئوممبرانهای تزریقی باعث افزایش مقاومت آنها می شود. همچنین این محصول در ضخامت و ابعاد مختلف موجود می باشد.

غشاهای بنتونیتی (GCLs)
این محصول از یک لایه نازک مواد بنتونیتی تشکیل شده است.مواد بنتونیتی موجود با جذب رطوبت از اطراف هیدراته شده و مانند سدی نفوذ ناپذیر عمل میکند. مواد بنتونیتی بوسیله یک لایه ژئوتکستایل یا ژئوممبران از دو طرف احاطه می شود. اتصال این لایه ها بوسیله دوخت یا چسبهای شیمیایی انجام می‌شود. در ویونگ، داکوتای شمالی و مونتانای امریکا نوع رس سدیم دار این لایه های بنتونیتی متداول می‌باشد، همچنین GCL ها نسبت به لایه های رسی متراکم از کیفیت بهتری برخوردارند.

ژئوپایپها (Geopipe)
نوع دیگری از محصولات ژئوسنتتیک لوله های پلاستیکی می باشند. جنس این لوله ها اغلب از HDPE (پلی اتیلن متراکم)،PVC (پلی ونیل کلرید)، PB (پلی بورتان)، ABS (اکریلیوتیل بوتادی استرین) و CAB (بیوترات استات سلولز) می باشد. این محصول از لحاظ کاربردی بسیار متنوع بوده و در پروژه های عمرانی نظیر احداث بزرگراهها، راه آهن، زهکشی لب جاده، زهکشهای محل تقاطع جاده و سیستمهای انتقال شیرابه ها استفاده می‌شوند.

ژئوفوم (Geofoam)
ژئوفوم ها جدیدترین نوع محصولات ژئوسنتتیک بوده و هر نوع فوم که در امور ژئوتکنیک بکار رود با این نام شناخته می شود. ژئوفوم ها در قطعه های بزرگ و سبک ساخته می شوند و در سازه های خاکی یا سنگفرشها به عنوان عایقی در برابر گرما و حرارت عمل می کنند. ژئوفوم ها اغلب از مواد پلی استری ساخته می شوند. کاربرد ژئوفوم ها اغلب در زیر سنگچینهای بنا شده بر روی خاکهای نرم و سست، سطوح زیرین جاده، سنگفرش باند فرودگاه، سیستمهای راه آهن که دائما در معرض انبساط و انقباض قرار می گیرند و همچنین در زیر تانکهای ذخیره مایعات نوشیدنی خنک و سطوح شیبدار استفاده می شوند .

شبکه ها و پوششهای مهار کننده فرسایش خاک
این محصولات مانع از فرسایش و هدررفتن خاک در بستر های بذرپاشی شده می شود و پوششهای گیاهی محافظ خاک را در محل تثبیت می کند. شبکه های مهار کننده خاک (ECN)، توریهای بافته با منافذ باز (ECM) و پوششهای مهار کننده فرسایش خاک (ECB) متداولترین نوع این محصولات می‌باشند. جنس این مواد از فیبرهای طبیعی و غیرقابل تجزیه می باشند. این فیبرها شامل پوششهای کاهگلی، علوفه ها یا الیاف کنفی حاصل از کشاورزی، پوششهای بدنه نارگیل و یا تراشه های چوب می باشند.
پوشش های تسلیح کننده گیاهان ( قبل و بعد از جوانه زدن )
بافت این پوششها سه بعدی و محکم بوده و متشکل از شبکه های پلیمری با مونوفلامنت های درهم ریخته یا الیاف بافته شده می باشند. نقش این پوششهای سه بعدی انعطاف پذیری، تقویت و رشد عمیق پوششهای گیاهی در درازمدت بوده و نصب آنها در مجاورت خاکهای کود(مرغوب)، بذرها یا چمن ها، مانع از فرسایش پوششهای گیاهی می‌شود.

سنگچینهای ساختگی
این نوع سنگچینهای ساختگی (FFR) با پمپاژ مواد دوغابی سیمانی به درون پارچه دو لایه که فواصل میانی آنها بوسیله سیم یا بافت متصل شده، ساخته می شوند. این سازه بادوام و سخت بوده و همانند سازه های بتونی آسفالتی یا بتنی درجاریخته عمل می کند. عملکرد این سازه با توجه به نوع طراحی آن می تواند متفاوت باشد،یعنی می تواند به عنوان سد عمل کند یا نفوذپذیری آن بسیار بالا باشد و می تواند سخت یا انعطاف پذیر باشد و به عنوان سیستمهای سنگی محافظ نظیر Rip Rap یا Gabion عمل کند.

ژئوسل‌ها (سیستمهای محصور کننده) (Geocells) یک شبکه سه بعدی همانند لانه زنبوری از نوارهای پلی استر نبافته، متصل به یکدیگر، ساخته شده که با دوخته شدن این شبکه‌ها به یکدیگر، فضاهایی مانند لانه زنبور (۶ ضلعی) ایجاد شده که با پر شدن از خاک، شن، بتن یا مصالح دیگر، استحکام و صلبیت کافی جهت شیب‌ها، ترانشه‌ها، دیوارها در برابر فرسایش و ریزش ایجاد می‌‌کند. امروزه پیشرفت صنعت استفاده از ژئوسنتتیک‌ها آنچنان وسیع و گسترده شده است که تقریباً غیرممکن را امکان‌پذیر نموده است، (حتی اسکی نمودن در فضاهای سربسته برروی یخ با استفاده از لایه‌های صفحه‌ای انکادرین). امروزه نه تنها از مواد ژئوکامپوزیتی جهت سالن‌های اسکیت یخ و برف و استادیوم‌های ورزشی و زمین‌های چمن مصنوعی و درخت‌کاری و فضای سبز بام‌ها استفاده‌های فراوان می‌‌شود، بلکه حتی می‌‌توان با استفاده از تکنولوژی از صنعت ژئوسنتتیک و تلفیق با تکنولوژی‌های دیگر در کشاورزی، همچون آبیاری قطره‌ای، کویرها را نیز آباد نموده مورد بهره‌برداری قرار داد و در نتیجه کمک شایانی به اقتصاد و آبادانی کشورها نمود.

حصارهای گل و لای (Silt Fence)
این سازه متشکل از یک لایه ژئوتکستایل می‌باشد که بوسیله تیرکهای چوبی در محل ثابت نگه داشته می‌شود و بخش انتهایی این سازه در خاک مدفون می شود.عملکرد این سازه به شرح ذیل می باشد:
• مانع از جابجایی ذرات ماسه ای و گل و لای می شود.
• خاکها و ذراتی که در مجاورت این حصار جمع می شوند به عنوان لایه فیلتراسیون عمل کرده و شدت جریان آبهای پشت حصار را کاهش میدهد.
• به این ترتیب آبها در پشت این حصار جمع شده و مانند یک حوضه رسوبی برای جمع آوری ذرات خاک معلق حاصل از حرکت آب عمل می کند و از جابجایی ذرات معلق خاک جلوگیری می کند.

پرده های مهار کننده گل و لای
در مکانهایی که عمل لایروبی در آن انجام می شود یا کناره های سواحل که در دست احداث می باشند به منظور جلوگیری از گل آلود شدن آب از این سازه ها استفاده می کنند. لبه بالایی این سازه ها بوسیله کابل یا ریسمانی در آب شناور میماند وبه لبه پایینی آن وزنه هایی متصل می شود تا در آب بصورت عمودی بایستد . همچنین از تیرکها،تیرچه ها یا قلابهایی برای ثابت نگه داشتن این پرده ها در آب استفاده می شود . به طورکلی، این پرده ها در سواحلی استفاده می شوند که جریان آب از 5 فوت در ثانیه (5/1 متر در ثانیه) و عمق آب از 15 تا 25 فوت (5 تا 8 متر) تجاوز نکند

 

سایت عمران ایران

+ نوشته شده در شنبه بیست و پنجم آبان 1387ساعت 6:30 توسط مهندسین عضو سازمان |

اگر سن زمین را كه غیر قابل تصور است، فشرده كنیم و هر صد میلیون سال آن را یك سال در نظر بگیریم در اینصورت:

 •  كره زمین مانند فردی 46 ساله خواهد بود
 •  
 • هیچ اطلاعی در مورد هفت سال اول آن وجود ندارد
 •  
 • درباره‌ سال‌های میانی نیز اطلاعات كم و بیش پراكنده‌ای داریم
 •  
 • در 42 سالگی، گیاهان و جنگل‌ها پدیدار شده و شروع به رشد كرده‌اند
 •  
 • اثری از دایناسورها و خزندگان عظیم الجثه تا همین یكسال پیش نبود و زمین آنها را در سن 45  سالگی به چشم خود دید
 •  
 • تقریبا 8 ماه  پیش پستان داران را به دنیا اورد
 •  
 • در اوایل هفته‌ پیش میمون‌های آدم‌نما به آدم‌های میمون‌نما تبدیل شدند!
 •  
 • آخر هفته گذشته دوران یخ سراسر زمین را فرا گرفت.
 •  
 • انسان جدید فقط حدود 4 ساعت روی زمین بوده
 •  
 • طی همین یك ساعت گذشته كشاورزی را كشف كرده است !
 •  
 • بیش از یك دقیقه از عمر انقلاب صنعتی نمی‌گذرد

 ولي انسان در همین یك دقیقه چه بلائی بر سر این بیچاره‌ 46 ساله آورده است!؟

 • طی 40 دقیقه‌ بیولوژیكی، از این بهشت یك آشغالدانی كامل ساخته است.
 •  
 • خودش را به نسبت‌ سرسام‌آوری زیاد كرده است
 •  
 • نسل 500 خانواده از جانداران را منقرض كرده است.
 •  
 • سوخت‌های این سیاره را مال خود كرده و مصرف ميكند.
 •  
 • تازه مثل كودكی معصوم و بی گناه! ایستاده و به این حمله‌ برق‌آسا نگاه می‌كند...!
+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و سوم آبان 1387ساعت 8:6 توسط مهندسین عضو سازمان |

مهندس نابغه ایرانی جزو باهوش ‌ترین پژوهشگران سال ۲۰۰۸

 

 دکتر علی یزدانی، استاد فیزیک دانشگاه پرینستون آمریکا به عنوان یکی از ۱۰ نابغه برتر در هفتمین فهرست سالانه دانشمندان جوان مجله معروف علمی «پاپیولار ساینس» معرفی شد.

به گزارش ایسنا، ۱۰ استاد برگزیده معرفی شده در این فهرست موسوم به «بریالنت ۱۰»، باهوش‌ترین پژوهشگران سال ۲۰۰۸ خوانده شده‌اند که به پیشرفت‌های قابل توجهی برای آینده دست یافته‌اند.

این فهرست ۱۰ نفره شامل محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه‌های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این حال معمولا از چشم عموم پنهان مانده‌اند.

نوابغ فهرست «بریالنت ۱۰» بر اساس پیشنهاد‌های ارایه شده از سوی سازمان‌های گوناگون، روسای دانشگاه‌ها و ناشران انتشارات علمی معرفی می‌شود.

«مارک جانوت»، سردبیر پاپیولار ساینس در این زمینه گفت: مجله ما از این دانشمندان جوان که جهان را با یک نگاه ابتدایی و پیوسته کشف کرده‌اند، قدردانی می‌کند.

کارهای استاد یزدانی که در این مجله با عنوان «رؤیای اتمی» از آن یاد شده، مربوط به استفاده از یک میکروسکوپ تونلی به اندازه یک میز تحریر برای مطالعه روی ابررساناهای پر حرارت است.

این وسیله می‌تواند یک نمونه را درست در دمای بالای صفر مطلق سرد کند، آن را داخل یک خلأ نزدیک به خلأ کامل سفت کرده و ضعیف‌ترین صدا را مسدود کند. این مجله می‌افزاید: استاد یزدانی با این سیستم می‌تواند به طور مداوم اتم‌های منفرد را در یک لحظه به مدت چندین ماه ردیابی کند. به نوشته مجله پاپیولار ساینس، ذکاوت و خلاقیت یزدانی در زمینه علم از زمان نوجوانی و وقتی وی در ایران بود، آغاز شد.

او در این زمان توانست به همشاگردی‌های خود در کلاس نشان دهد که چطور یک دستگاه تلویزیون را می‌توان تعمیر کرد.

وی پس از سفر به آمریکا، در رشته مکانیک کوانتوم در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی مشغول به تحصیل شد و در سال ۱۹۹۵ دکترای خود را از دانشگاه استانفورد گرفت.

او تحقیقات پس از دکتری را در مرکز تحقیقات آلمادن در شرکت IBM پی گرفت.

یزدانی از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ در دانشگاه ایلینیویز در رشته فیزیک تدریس کرد و از سال ۲۰۰۵ به عنوان استاد فیزیک در دانشگاه پرینستون فعالیت دارد.

گزارش دستاوردهای دکتر یزدانی در زمینه ساخت ابررساناهای پر حرارت که اخیرا صورت گرفته در مجله‌های «ساینس» و «نیچر» منتشر شده است.

وی دو سال با یک گروه تحقیقاتی از پرینستون روی این پروژه کار کرده است.

به گزارش ایسنا، دو سال پیش نیز دکتر مریم میرزاخانی، استاد جوان ایرانی دانشگاه پرینستون که از دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف و دانش‌پژوهان افتخارآفرین تیم المپیاد فیزیک ایران بود، از سوی این مجله به عنوان یکی از ۱۰ چهره علمی برتر سال معرفی شده بود.

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و یکم آبان 1387ساعت 10:1 توسط مهندسین عضو سازمان |

قوانینی که نیوتن از قلم انداخت...

 

  قانون کار:

كاري كه بعد از استخدام به شما پيشنهاد ميشود، قطعا بهتر از كار فعلي شما خواهد بود.

 

قانون کارگاه:

اگر چیزی از دست‌تان به زمين بيفتد، قطعاً به پرت‌ترین گوشه ممکن خواهد خزید.

 

  قانون مهندس:

نسبت تعداد و حقوق متخصص با دلال ، همواره نسبتي معكوس است !

 

قانون صف:

اگر شما از یک صف به صف دیگری رفتید، سرعت صف قبلی بیشتر از صف فعلی خواهد شد.

 

قانون تلفن:

اگر شما شماره‌ای را اشتباه گرفتید، آن شماره هیچگاه اشغال نخواهد بود.

 

قانون تعمیر:

بعد از این که دست‌تان حسابی گریسی شد، بینی شما شروع به خارش خواهد کرد.

 

قانون بهانه:

اگر بهانه‌تان پیش رئیس برای دیر آمدن پنچري ماشینتان باشد، روز بعد واقعاً به خاطر پنچر شدن ماشین‌تان، دیرتان خواهد شد.

 

قانون حمام:

وقتی که خوب زیر دوش خیس خوردید تلفن شما زنگ خواهد زد.

 

قانون روبرو شدن:

احتمال روبرو شدن با یک آشنا وقتی که با کسی هستید که مایل نیستید با او دیده شوید افزایش می‌یابد.

   

قانون نتیجه:

وقتی می‌خواهید به کسی ثابت کنید که چيزي کار نمی‌کند، کار خواهد کرد.

 

 قانون بیومکانیک:

نسبت خارش هر نقطه از بدن با میزان دسترسی آن نقطه نسبت عکس دارد.

 

قانون جلسات:

کسانی که صندلی آنها از راه‌روها دورتر است دیرتر می‌آیند.

   

قانون چاي:

قبل از اولین جرعه از چاي داغتان، رئیس‌تان از شما کاری خواهد خواست که تا سرد شدن چاي طول خواهد کشید.

 

+ نوشته شده در یکشنبه نوزدهم آبان 1387ساعت 9:53 توسط مهندسین عضو سازمان |

 از همكاران ارجمند دعوت ميگردد در ضيافت مهندسين عضو سازمان نظام مهندسی در روز سه شنبه 28/8/87 راس ساعت ۱۷:۲۰ در محل خ انقلاب- خ ابوريحان-خ لبافي ن‍ژاد- پ۸۵  حضور بهم رسانند

 موضوعات مورد بحث در اين گردهمايي :


1.  معرفي گروه ۲۴۰۰ نفره مهندسين عضو SNM         توسط مهندس خيري            17:20 الي 17:45

2.  معرفي ماده۳۳ : شيوه نامه اجراي ساختمان        توسط مهندس فرهي            18:00 الي 18:25

3.  تعامل سازمان نظام مهندسی با ديگر ارگانها         توسط مهندس حبیب زاده       18:40 الي 19:00

4.  نقد و بررسي عملكرد سازمان نظام مهندسی       توسط مهندس کردستانی       19:10 الي 19:30

5.  برنامه هاي آتي و تسهیلات رفاهی گروه             توسط مهندس خيري             19:40 الي 20:00

6.  پذيرايي و شام                                                                                    20:00 الي 20:30

 

جهت شركت در نشست و رزرو جا برای خود و همکاران خود، با تلفن09126955740(خانم علامتي)

 و در صورت نياز به اطلاعات بيشتر با دفتر پشتيباني و آموزش:22028799 تماس حاصل  فرماييد.

  

 سايت سازمان خصوصی مهندسین ساختمان:                             EngineeringNGO@blogfa.com

گروه اینترنتی اعضاي سازمان نظام مهندسی:      http://groups.yahoo.com/group/SNMgroup53

ايميل گروه اینترنتی اعضاي سازمان نظام مهندسی:                  SNMgroup53@yahoogroups.com

ايميل مدير گروه :                                                                        Jossefkh53@yahoo.com

ايميل مدير پشتيباني سايت:                                                               FarahiNia@gmail.com

+ نوشته شده در جمعه هفدهم آبان 1387ساعت 16:50 توسط مهندسین عضو سازمان |

 

در هر حرفه ای که هستید نه اجازه دهید که به بدبینی های بی حاصل آلوده شوید

و نه بگذارید که  بعضی لحظات تاسف بار، که برای هر ملتی پیش می آید، شما را به یاس و نا امیدی بکشاند.

در آرامش حاکم بر آزمایشگاهها و کتابخانه هایتان زندگی کنید.

نخست از خود بپرسید:" برای یادگیری و خود آموزی چه کرده ام؟"

سپس همچنان که بیشتر می روید، بپرسید:"من برای کشورم، چه کرده ام؟"

و این پرسش راآنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادیبخش و هیجان انگیز برسید

که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.

اما هر پاداشتی که زندگی به تلاشهایمان بدهد، یا ندهد،

هنگامی که به پایان تلاشهایمان نزدیک می شویم

هرکداممان باید حق آن راداشته باشیم که با صدای بلند بگوییم:

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

  "لویی پاستور"

+ نوشته شده در چهارشنبه پانزدهم آبان 1387ساعت 16:41 توسط مهندسین عضو سازمان |

همکاران عزیز همانطور که مستحضرید، دو مطلب در مورد تضییع حقوق مهندسین درپروژه های دولتی (مشاور-پیمانکار) و خصوصی (ساخت و سازهای شهری) در تاریخ هاي27 و 29 مهرماه87 از نقطه نظر یکی از همکاران منعکس گردید که انتظار می رفت سایرهمکاران با اظهار نظرها و راهنماییهای خود درجهت ارائه راهکار اجرایی مطلوب ، در جهت احقاق حقوق مهندسین فعال باشند تا دیگر شاهد تفاوت های فاحش پرداختی بین آنچه در بخشنامه ها منعکس می باشد وآنچه درعمل اجرامی گردد نباشیم.

 جهت نظارت ساختمانهای 6-7 طبقه در ساخت و سازهای شهری(خصوصی)، سازمان نظام مهندسي مبلغي در حدود هرمتر مربع 60 هزار ریال جهت مهندسین ناظر چهار رشته اعلام نموده اما عملا بخاطر کم بودن عرضه و تعداد زیاد مهندسین (نا متناسب بودن عرضه و تقاضا) و عدم وجود سیستم نظارتی صحیح با متر مربعی 8 هزار ریال توسط یک مهندس نظارت می گردد!

مهندسين با توجه به رانت و نفوذ خود و یا شانس در يافتن کارهاي بزرگ ، حتي حاضر ميشوند به مبالغ كمتر از متری 6 هزار ریال نيز اكتفا نمایند تا سهمیه های سالانه آنها سوخت نگردد!

در اين شرايط برخي مهندسین نيز مجبور می باشند سهمیه خویش را بصورت مجازي (معروف به حقوقي) به بهای بسیار کمتر از نرخ مصوب  به شرکتهای حقوقی واگذارنمایند که مترمربعی حدودا 2 هزار ریال خواهد شد (کل 20هزار متر سهمیه مهندس حداکثر چهار الی بنچ میلیون تومان)

همانطورکه مشاهده می نمایید موضوع عرضه و تقاضای کارو نحوه توزیع ناعادلانه آن و مشکلات اقتصادی و فشارهای مالی، مشکلاتی را به مهندسین تحمیل می نماید که نهایتا نه تنها امکان دارد منجر به کم کاری و حتی افت کیفت امور نظارتی گردد، بلکه درنهایت حتی منجر به تغییر زمينه کاری و فرار مهندسين از کشور شود.

لذا اولا یکبار دیگر از کلیه همكاران ، صاحب نظران ، خصوصا حقوقدانان و دانشگاهیان دعوت می شودکه با پیشنهادات و اظهارنظرهای خویش و یا از طریق مقالات تحلیلی و حقوقی ، به یاری صنف خود بپردازند

ثانیا : بعنوان حداقل درخواست نگارنده از مسولین امر بخصوص سازمان نظام مهندسی و شهردار محترم درخواست میگردد در مورد ساخت و سازهای شهری(خصوصی) به تعامل جامع تری جهت ارجاع کارها توسط شهرداری به دفاتر وشرکتهای مورد تایید نظام مهندسی وشرایط لازم نظارتی خویش دراجرای صحیح مواد 16-1 ،16-2 ،16-3 ماده33 در مورد نحوه ارجاع کار نظارت ساختمان به ناظران حقیقی و حقوقی و گردش کار معرفی ناظران به صاحب کاران و نحوه برداخت حق الزحمه نظارت به ناظران واستفاده از رایانه برای ارجاع کارها به متقاضییان آنطور که ریاست محترم سازمان نظام مهندسی در مجله پیام نظام مهندسی اظهار نموده بودند ، دقیق تر و با نظارت بهترانجام دهند و آنرا جهت نحوه ارجاع کار طراحی ساختمان به دفاتر طراحی و شرکتهای طراحی حقوقی و بخصوص مجریان نیز گسترش دهند .

ثالثا : سازمان نظام مهندسی وجوهی (از قبيل مبالغ 6 میلیون ریال حق عضویت ساليانه، و 7 ميليون و 200هزار ريال وروديه شرکتهای حقوقی) را که امکان ایجاد شبهه حق دلالی برای سازمان محترم نظام مهندسی ایجاد می کند حذف نماید، تا شرایط تشکیل این شرکتها بیشتر فراهم شده و دست دلالان و واسطه گران كوتاه گردد.

 

با تشکر:    مهندس فرهي نيا

+ نوشته شده در دوشنبه سیزدهم آبان 1387ساعت 10:17 توسط مهندسین عضو سازمان |

بالاخره پس از چندین بار مکاتبه با مسئولان بخش آموزش و روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان تهران در این چند ماه ، و متاسفانه عدم پاسخگويي و پيگيري آنان در مورد وضعيت نامناسب آموزشگاههاي طرف قرارداد ، به دليل نياز به فراگيري مهارتهاي بين المللي IELTS  و ICDL مورد نياز خود و همكاران ، دست به تشكيل كلاسهاي انگليسي - كامپيوتر و مهندسي با شرايط و تسهيلات فوق العاده براي همه دوستان همكار زده تا حداقل جبران بخشي از غفلت سازمان در ارائه خدمات شايسته مهندسين را به نوبه خود و در حد بضاعت نماييم:

تسلط به مهارتهاي معتبر بين المللي

لذا کلیه همکاران و علاقمندان ارجمند میتوانند جهت استفاده از این خدمات و تسهیلات تقسیط و تخفیف برای اعضاء (۲ قسط ۱۳۶هزار تومانی برای کل دوره ) با دفتر تماس حاصل فرمایند.

+ نوشته شده در شنبه یازدهم آبان 1387ساعت 8:26 توسط مهندسین عضو سازمان |

جناب آقاي مهندس امامي

مديريت محترم دپارتمان آموزش سازمان نظام مهندسي تهران

 

 با سلام

پيرو مكاتبات پيشين در خصوص وضعيت موسسات آموزشي زير نظر آن سازمان ، موارد ذيل جهت بررسي و پيگيري به اطلاع ميرسد:

 

1- موسسه بين المللي عمران يكم :  به ادعاي خود اولين و تنها مركز بين المللي در رشته ساختمان بوده و داراي مجوز از سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران ميباشد ، درحاليكه طي يك ماه تماسهاي مكرر پس از نمايشگاه ساختمان در مرداد ماه 87 جهت ثبت نام در دوره هاي آموزشي IELTS مسئول مرتبط با اين موضوع حضور نداشته و پاسخگويي مكررا  به روزهاي آتي موكول گرديده است ، که در انتها نیز هیچ نتیجه ای حاصل نشد!

 

 2- موسسه فرهنگي هنري گفتار نيك پاسارگاد:

طبق تبليغات گسترده اين موسسه تنها موسسه زبان و كامپيوتر طرف قرارداد با نظام مهندسي با 20% تخفيف مخصوص اعضا ميباشد در حالی که هر یک از دوره های آن بیش از 3۵% گرانتر از دیگر موسسات معروف منطقه (جهاد دانشگاهی ونک) میباشد !

ضمنا این موسسه ادعاي اولين و بزرگترين مركز علمي Internet Base TOEFL را داشته در حالي كه محل آموزشگاه اين موسسه در ساختمان قديمي و بدون هيچ تابلوي ورودي و كمترين امكانات آموزشي و رفاهي ميباشد ، كه اين وضعيت به هيچ عنوان شايسته قشر دانشجو و مهندسين جامعه نميباشد.

  

لذا خواهشمند است جهت رفاه حال مهندسين و اعضاي محترم سازمان ، انعقاد قرارداد جهت آموزش مدارك بين المللي نظير : ICDL , IELTS , TOEFL با موسسات معتبر و در شان و منزلت حرفه مهندسي صورت گيرد.

  

با تشكر و سپاس

2/6/87

+ نوشته شده در پنجشنبه نهم آبان 1387ساعت 10:20 توسط مهندسین عضو سازمان |

قبل از ارسال ایمیل مربوط به نشست گروه ، حدس میزدیم که این نشست مورد استقبال همکاران قرار گیرد ، ولی تصور نمی شد که در دو روز اول ثبت نام تا به این حد استقبال غافلگیر کننده باشد.

با توجه به اینکه فقط دو روز از ارسال ایمیل نشست گذشته تقریبا نیمی از ظرفیت درنظر گرفته شده نشست پر شده است و احتمالا عده کثیری از دوستان هنوز ایمیلهایشان را چک نکرده اند،بسیار تاسف بار خواهد بود که این دسته از دوستان زمانی ایمیل ضیافت را بخوانند که شاید در عرض یک هفته با تکمیل ظرفیت نشست، ثبت نام متوقف گردد.

 البته این شاید تشویقی برای همکاران شود که ایمیلهایشان را حداقل دو بار در هفته چک کنند.خوشبختانه هنوز ظرفیت هست و ما خوشحالیم که هنوز می توانیم در خدمت همکاران باشیم.

دوستان همکاری که تمایل دارند بصورت حقیقی یا حقوقی حامی مالی نشست گروه باشند،این آمادگی وجود دارد که کمال همکاری با این دسته همکاران صورت پذیرد.

قابل ذکر است که نشست اعلامی از سوی گروه تحت هر شرایطی (حتی اگر اسپانسری نیز وجود نداشته باشد) با همان کیفیت اعلام شده برگزار خواهد شد. بدیهی است که حضور شرکتهای با فعالیتهای مرتبط با ساختمان در جمع کثیری از مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ، فرصت مناسبی برای معرفی خدمات و محصولات این دسته از شرکتها خواهد بود.در این نشست مدت زمان تعیین شده ای از زمان مفید نشست در اختیار اسپانسرها قرار خواهد گرفت تا به ارایه اطلاعات در خصوص خدمات ، محصولات و یا فعالیتهای خود بپردازند.

ضمنا اسپانسرها مجاز به نصب تابلو ها و هرگونه ادوات نوشتاری معمول تبلیغاتی نیز می باشند.

 قطعا تمام عواید حاصله از این نشست ،در جهت اعتلای جایگاه رفیع جامعه مهندسی هزینه خواهد شد.

در انتهای نشست نیز گزارش مالی نشست.( شامل اعلام لیست اسپانسرها و مبالغ دریافتی از هریک به تفکیک، اعلام هزینه های انجام شده بصورت مستند.)  به همکاران ارایه خواهد شد

به امید دیدار ...

+ نوشته شده در چهارشنبه هشتم آبان 1387ساعت 6:20 توسط مهندسین عضو سازمان |

 بالاخره شرایط برگزاری اولین نشست عمومی گروه فراهم گردید

این نشست ساعت ۱۷روز سه شنبه ۲۸/۸/۸۷ در سالن مناسبی نزدیک میدان انقلاب برگزار خواهد گردید.

ثبت نام برای شرکت در نشست برای تمام همکاران عضو سازمان نظام مهندسی آزاد است، ولی با توجه به محدودیت فضای جلسه و همچنین برنامه ریزی جهت پذیرایی شایسته از همکاران عزیز،درصورت تکمیل ظرفیت ثبت نام کنندگان، از آقایان و خانمهای  همکار متاخر عذرخواهی به عمل خواهد آمد.

 

برنامه نشست به شرح ذیل میباشد:

 ۱- معرفی گروه،همکاران گروه و شرح اهداف آن

 ۲- گزارش وضعیت و فعالیتهای انجام شده توسط گروه

 ۳- طرح و بحث در خصوص مسایل روز جامعه مهندسی بخصوص مهندسین عضو نظام

ازقبیل ماده 33 قانون نظام مهندسی،بحث سهمیه و توزیع کار در سازمان نظام مهندسی و ...

 ۴-  معرفی اسپانسرهای گروه و خدماتشان

 5- بحث آزاد میان همکاران

 6- پذیرایی شام.

همکاران علاقمند به شرکت در نشست گروه اینترنتی اعضای سازمان نظام مهندسی به نکات ذیل توجه جدی داشته باشند:

1-فقط مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان مجاز به شرکت در این نشست را میباشند.

2-همکاران علاقمند،از این تاریخ تا حد اکثر ۲هفته آینده از طریق تماس با تلفنهای اعلامی ذیل اقدام به ثبت نام نمایند.

توضیح اینکه : در طی این زمان،درصورت تکمیل ظرفیت،ثبت نام متوقف خواهد گردید.

 3-به پاس ارج نهادن به زحمات همکارانیکه در برگزاری این نشست دوستانه از وقت و امکانات خود مایه گذاشته اند ،از تک تک همکاران تقاضا میگردد فقط در صورت اطمینان از حضور خود، اقدام به ثبت نام نمایند.

 4-بابت پذیرایی از همکاران در این نشست هیچ هزینه ای مطالبه نخواهد گردید.

5-برای همکاران و احیانا شرکتهایی که اسپانسر نشست باشند،موقعیت ویژه ای در نظر گرفته شده است.علاقمندان برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن اعلامی ذیل تماس حاصل فرمایند.

 6-همکاران عزیز از آوردن همراه و میهمان اکیدا خودداری نمایند

 7-به هنگام ثبت نام از همکاران نام،نام خانوادگی،رشته و پایه (درصورت داشتن پروانه)،شماره عضویت سازمان نظام مهندسی و همچنین شماره تلفن همراه و یک شماره ثابت سوال خواهد شد.

 8-اطلاعات تکمیلی در خصوص زمان دقیق و آدرس محل نشست،به شماره همراه همکاران ثبت نام شده اعلام خواهد گردید.

  9-جهت دریافت اطلاعات بیشتر، توصیه میگردد بصورت مرتب ایمیلهای گروه را پیگیری نمایید.

   

شماره تلفنهای ثبت نام:

 

 سرکار خانم علامتی: 09126955740

  مهندس خیری: 09122024028

 دفتر پشتیبانی: ۲۲۰۲۸۷۹۹ 

+ نوشته شده در دوشنبه ششم آبان 1387ساعت 6:23 توسط مهندسین عضو سازمان |

 

سلام آقا محمد با ارادت                                   و عرض احترام از روی عادت

به رسم خوب ایام رفاقت                                 نوشتم نامه تا گیرم سراغت

نوشتم نامه ای با عشق و امید                          اگر خطم بده لطفاً ببخشید

گمانم برده ای مارا ز یادت؟                              منم ... «کبلا مرادو» از ولایت

چه ایام خوشی با هم سپردیم                  چه بحث و گفتمان‌هایی که کردیم

حدوداً دوم خرداد بودا ...                                      دل مردم ز غم آزاد بودا ...

مث برق و مث توفان گذشت‌ها            به یادت هست که؟ هفتاد و هشت‌ها

کجایی مشتی؟ اینجا جات خالی‌ست          بدون تو تو ده صلح و صفا نیست

به این شدت که نه ... اما خدایی                  محمد خاتمی! ... جداً کجایی؟

تو یاهو وقتی on هستم که نیستی        کلوب و سیصدوشصتم که نیستی

نه اخبار و نه بیست و سی میایی             هنوز چپ می‌زنی؟ یا با اونایی؟

دل مردم براتان تنگه تنگه ...                    خاطرات تلختم واسه ما قشنگه!

زیادی شد اگر این مصرع فوق                 ولیکن شد پر از احساس و از ذوق!

همه اینجا سلامی می‌رسانند                    اگرچه اکثراً  چندی‌ست خوابند

ولی شکر خدا این کدخدائه              می‌گن قلبش طلاس، دستش شفائه

اصلن دست روی هر چی می‌گذاره    طلا می‌شه ، سه سوت! ردخور نداره

خدا مرگم بده ...كافر شدم باز                     چرا این‌گونه شد این نامه آغاز؟
 
به قول شاعر رند نظرباز(؟!)                         بدون نام او کی نامه شد باز؟

به نام حضرت باری تعالی                 بدین صورت شروع شد نامه ... حالا!)

محمد خاتمی ... حالت چطوره؟                     بگو دانم که احوالت چطوره؟

هنوز کیفیت به کوکه ،شاده جونت؟         هنوز سبزه سرت؟ سرخه زبونت؟

دماغت چاقه؟ اوضات خوبه سید؟             هنوز جنس عبات مرغوبه سید؟

هنوز هم بی‌جهت می‌خندی یا نه؟          به نافت گفتمان می‌بندی یا نه؟

هنوز دل به همه می‌بندی یا نه؟             به ریش جامعه می‌خندی یا نه؟

هنوزم طالب اصلاح هستی؟                 به قول کدخدا ... گمراه هستی؟

اگر از حال ماها هم بخواهی              سلامت ... شادمانی ... روبه راهی

تمام مردم ده خوب خوبند                    زنان مثل قدیم ... در رفت و روبند

و مردان مثل سابق گرم کارند                  نه معتادند و نه دیگر خمارند ...

جوونای ده پایین و بالا ...                           همه دنبال تحصیلن به مولا!

نه ماهواره نه علافی ، نه هیزی        نه کوکائین و نه شیشه ، نه مریضی

از اون روزی که رفتی از ده ما               از این رو شد به اون رو کل اوضا(ع)

خلاصه از جلو ... پایین و بالا                   به ما خوب می‌رسن ... الحمدللا

كريم اوقلي که گاوش شیر می‌داد!            همون که سهم آب و دیر می‌داد

درست شد وام تعمیرات خونه‌اش               جواد هم زن گرفته نوش جونش!

خودت دیدی که ده چی بود ،چی شد     زن اوستا غلام هم ساکشنی شد!

می‌گن جراحی کرد هفتاد و نه بار            حالا باید ببینيش ... روم به دیوار!

پس از یک دوره فعل و انفعالات ...                    هزار الله اکبر ... از کمالات!

همه خوشحال و شاديم و غمي نيست     دگر بحث حضور خاتمي چيست؟

تمام گاوها ... گوساله‌ها خوب                عموها ... عمه‌ها و خاله‌ها خوب

مراتع سبز ... شالی‌ها به سامان            هوا عالی ،بهاری ،ناز ... مامان!

می‌گم راستی رضاتون چونه؟ سید؟          هنوزم درسشو می‌خونه سید؟

می‌خواست دکتر بشه از اون قدیما؟         تهش شد یا که زایید زیر درسا؟

نوشتی توی آن دستخط پیشی       میخواد دکترشه می‌گفتی:نمی‌شی!

یه دانشگاه زده آکسفورد اینجا            که مدرک می‌ده مفتی ده تا ده تا!

به زیرک‌ها ،به دانشجوی باهوش         مگه کردان نیومد؟ خوب اونم روش!

رفیقت بود که یک ذره تپل بود ...              مشاور بود اگرچه، عقل کل بود!

دماغش چاقه؟ فوله گیگا بایتش؟        هنوز چیز می‌نویسه توی سایتش؟

فرامرز بچه مش اصغرآقا                     براش کامنت می‌ذاره ... روزی صدتا

آخه پهنای باند ما زیاده ...                        یه جورایی سر شیرش گشاده

خدا قوت بگو به این رئیسا ...           چه حالی داد به این وب‌لاگ نویسا ...

پروکسی و مروکسی ما نداریم                    صدا داریم ولی سیما نداریم!

همه چی اینورا آزاد و مفته                         اینو بی‌بی توی اخبار شنفته

رسیور این طرف‌ها هم حلاله           arab sat این وری .... سمت شماله!

می‌گن ارزونی بی‌سابقه است این        انیشتینه؟ خدایا! نابغه است این؟

اصن دنیا به یک هو زیر و رو شد              شنیدی بوش چطور بی‌آبرو شد؟

شنیدی چیزی از طرحای تازه؟                   (قلندر خوابه و شب هم درازه؟)

جلو قاچاق خشخاشو گرفتن                           شنیدی کل اوباشو گرفتن؟

خدا خیرش بده ما که رضاییم                     نباشه، دسته جمعی کله پاییم

ز وضع قوت گر خواهی بدانی                           پریم تا خرخره از شادمانی

اگر یک دو نفر هم شکوه دارند                        از آن مزدورهای جیره خوارند

ملالی نیست اینجا طبق آمار                  به جز دوری تو آن هم نه بسیار ...

برنج و نان و گندم هست کافی               می‌گم راستی توهم با قالیبافی؟!

ببینم توی دوری از ریاست ...                     خبرهایی شنیدی از سیاست؟

شنیدی گنجی و آزاد کردن؟                         به شدت مردم و ارشاد کردن؟

شنیدی توی دانشگاه زنجان ...                 شنیدی چیزی از الهام و کردان؟

شنیدی برج میلاد و فروختن؟              شنیدی می‌شه چند تایی گرفت زن؟

خلاصه وضع ما که بی‌مثال است         گرانی؟ چی؟ تورم؟ نه ... محال است

«برنج آنجا کیلویی خون باباست؟»                برو سید، اینم از اون جواباست

برنج اینجا نهایت صد تومان است                مرامی، بهترین جای جهان است

خیار و سیب‌زمینی مفت مفت است         همان‌طوری که در آمار گفته است

تورم یک دو در صد «رشد» کرده ...          گرانی سوی مردم «پشت» کرده ...

تساهل معنی تازه گرفته ...                         نمونه‌اش قافیه در مصرع فوقه!

تمام شد جیره کاغذ ولیکن                        حکایت همچنان باقی‌ست عمراً
 
خلاصه میکنم ای خاتمی جان          ببین من چه خوشم:«آخ جانمی جان!»

همه خوشحال و شادیم و غمی نیست         نیازی به حضور خاتمی نیست

به جان تو خوشیم بسیار سید!            حالا می‌خوای بیای چی کار سید؟

برو هر جا که حال کردی سفر کن                اصولاً فکر ده از سر به در کن ...

برو ایتالیا ... قسطنطنیه                              ولایت را دودر کن کی به کیه؟

فقط رفتی اگر از این بیابان                      سلامم را رسان لطفاً به باران ...

در آخر این تو و این وضع ایران ...        حالا می‌خوای بیا ، می‌خوای بپیچان!  

+ نوشته شده در یکشنبه پنجم آبان 1387ساعت 7:42 توسط مهندسین عضو سازمان |

هر روز نام چند محله تهران را میشنویم بی آنکه بدانیم چرا به این نامها معروف شده اند.

 درباره نام برخی محله‌های تهران اطلاعات شنیدنی گردآورده ایم که در ادامه می خوانید:

 
سید خندان
سید خندان نام ایستگاه اتوبوسی در جاده قدیم شمیران بوده است. سیدخندان پیرمردی دانا بوده که پیش گویی‌های او زبانزده مردم در سی یا چهل سال پیش بوده است. دلیل نامگذاری این منطقه نیز احترام به این پیرمرد بوده است.

 فرمانیه
در گذشته املاک زمینهای این منطقه  متعلق به کامران میرزا نایب‌السلطنه بوده است و بعد از مرگ وی به عبدالحسین میرزا فرمانفرما  فروخته شده است.

  فرحزاد
این منطقه به دلیل آب و هوای فرح انگیزش به همین نام معروف شده است.

  شهرک غرب
دلیل اینکه این محله به نام شهرک غرب معروف شد ساخت مجتمع های  مسکونی این منطقه با طراحی و معماری مهندسان آمریکایی و به مانند مجتمع های مسکونی آمریکایی بوده و در گذشته نیز محل اسکان بسیاری از خارجیها بوده است.

  آجودانیه
آجودانیه در شرق نیاوران قرار دارد و تا اقدسیه ادامه پیدا میکند. آجودانیه متعلق به رضاخان اقبال السلطنه وزیر قورخانه ناصرالدین شاه  بوده،  او ابتدا آجودان مخصوص شاه بوده است.

  اقدسیه
نام قبلی اقدسیه (تا قبل از 1290 قمری) حصار ملا بوده است. ناصرالدین شاه زمینهای آنجا را به باغ تبدیل و برای یکی از همسران خود به نام امینه اقدس (اقدس الدوله) کاخی ساخت و به همین دلیل این منطقه به اقدسیه معروف شد.

  جماران
زمینهای جماران متعلق به سید محمد باقر جمارانی از روحانیان معروف در زمان ناصر الدین شاه بوده است. برخی از اهالی  معتقدند که در کوههای این محله از قدیم مار فراوان بوده و مارگیران برای گرفتن مار به این ده می آمدند و دلیل نامگذاری این منطقه نیز همین بوده است و عده ای هم معتقدند که جمر و کمر به معنی سنگ بزرگ است و چون از این مکان سنگ‌های بزرگ به دست می آمده ‌است‌، آن‌جا را جمران‌، یعنی محل به‌دست آمدن جمر نامیده‌اند.

  پل رومی
پل رومی در واقع پل کوچکی بوده که دو سفارت روسیه و ترکیه را هم متصل می کرده است. عده‌ای هم معتقدند که نام پل از مولانا جلال‌الدین رومی گرفته‌شده است‌.

  جوادیه ( جنوب تهران)
بسیاری از زمینهای جوادیه متعلق به آقای فرد دانش بوده است که اهالی محل به او جواد آقا بزرگ لقب داده بودند. مسجد جامعی نیز توسط جواد آقا بزرگ در این منطقه بنا نهاده است که به نام مسجد فردانش هم معروف است.

  داودیه (بین میرداماد و ظفر)
میرزا آقاخان نوری صدر اعظم این اراضی را برای پسرش‌، میرزا داودخان‌، خرید و آن را توسعه داد. این منطقه در ابتدا ارغوانیه نام داشت و بعدها به دلیل ذکر شده داودیه نام گرفت‌.

  درکه
اگر چه هنوز دلیل اصلی نامگذاری این محل مشخص نیست اما برخی آنرا مرتبط به نوعی کفش برای حرکت در برف که در این منطقه استفاده می شده و به زبان اصلی �درگ� نامیده می شده است دانسته اند.

  دزاشیب (در نزدیکی تجریش)
روایت شده است که  قلعه بزرگی در این منطقه به نام  آشِب وجود داشته است و در گذشته نیز به این منطقه دزآشوب و دزج سفلی و در لهجه محلی ددرشو میگفتند.

  زرگنده
احتمالا دلیل نامگذاری این محل کشف سکه ها و اشیاء قیمتی در این محل بوده است. در گذشته این منطقه  ییلاق کارکنان روسیه  بوده است.

  قلهک
کلمه قلهک از دو کلمه "قله‌" و "ک‌" تشکیل شده است که قله معرب کلمه کله‌، مخفف کلات به معنای قلعه است‌. عقیده اهالی بر این است که به دلیل اهمیت آبادی قلهک که سه راه گذرگاه‌های لشگرک‌، ونک و شمیران بوده است‌، به آن( قله- هک) گفته شده است‌.

  کامرانیه
زمین‌های این منطقه ابتدا به میرزا سعیدخان‌، وزیر امور خارجه‌تعلق داشت، و سپس کامران میرزا پسربزرگ ناصرالدین شاه‌، با خرید زمین‌های حصاربوعلی‌، جماران و نیاوران‌، اهالی منطقه را مجبور به ترک زمین‌ها کرد و سپس آن جا را کامرانیه نامید.

  محمودیه ( بین پارک وی و تجریش یا ولیعصر تا ولنجک)
در این منطقه باغی بوده است که متعلق به حاج میرزا آقاسی بوده است و چون نام او عباس بوده آنرا عباسیه میگفتند. سپس علاءالدوله این باغ بزرگ را از دولت خرید و به نام پسرش‌، محمودخان احتشام‌السلطنه‌، محمودیه نامید.

  نیاوران
نام قدیم این منطقه گردوی بوده است و برخی معتقدند در زمان ناصرالدین شاه نام این ده به نیاوران تغییر کرده است به این ترتیب که نیاوران مرکب از "نیا" (حد، عظمت و قدرت‌) ؛"ور" (صاحب‌) و "ان‌" علامت نسبت است و در مجموع یعنی کاخ دارای عظمت‌.

  ونک
نام ونک تشکیل شده است از دو حرف (ون‌) به نام درخت و حرف (ک)که به صورت صفت ظاهر می‌شود.

  یوسف آباد
منطقه یوسف آباد را میرزا یوسف آشتیانی مستوفی‌الممالک در شمال غربی دارالخلافه ناصری احداث کرد و به نام خود، یوسف آباد نامید. 

  پل چوبی
 قبل از این که شهر تهران به شکل امروزی خود درآید، دور شهر دروازه هایی بنا شده بود تا دفاع از شهر ممکن باشد. یکی از این دروازه‌ها، دروازه شمیران بود با خندق‌هایی پر از آب در اطرافش که برای عبور از آن‌، از پلی چوبی استفاده می‌شد. امروزه از این دروازه و آن خندق پر از آب اثری نیست‌، اما این محل همچنان به نام پل چوبی معروف است.

  شمیران
نظریات مختلفی درباره این نام شمیران وجود دارد. یکی از مطرح ترین دلایل عنوان شده ترکیب دو کلمه سمی یا شمی به معنای سرد و ران به معنای جایگاه است  و در واقع شمیران به معنای جای سرد است. به همین ترتیب نیز تهران به معنای جای گرم است.
همچنین در نظریه دیگری به دلیل وجود قلعه نظامی در این منطقه به آن شمیران می گفتند و همچنین  برخی نیز  معتقدند که‌ یکی از نه ولایت ری را شمع ایران میگفتند که بعدها به شمیران تبدیل شده است.

  گیشا
نام گیشا که در ابتدا کیشا بوده است برگرفته از نام دو بنیانگذار این منطقه (کینژاد و شاپوری) میباشد.

  منیریه
منیریه در زمان قاجار یکی از محله های اعیان نشین تهران بوده و گفته شده نام آن از نام زن کامران‌میرزا، یکی از صاحب‌منصبان قاجر، به نام منیر گرفته شده‌است.

 

منابع : وب سایتهایی چون و ویکی پدیا و کتاب اول

+ نوشته شده در شنبه چهارم آبان 1387ساعت 9:26 توسط مهندسین عضو سازمان |

در این چند روز تعطیل ، فرصت شد کتاب آقای «کاوی» با عنوان «هفت عادت مردمان مؤثر» (ترجمه خانم گیتی خوشدل) را مجددا بخوانم. جالب ديدم قسمتهايي از آنرا كه براي همكاران عزيز مفيد است نقل كنم:

۳ عادت اول از عادات هفتگانه بیشتر حالت زمینه‏سازی و زیرساختی داشته و باعث می‏شود آدم ویژگی‏های شخصیتی مناسبی پیدا کند، اما ۴ عادت مهم ديگر:

عادت شماره چهار: برنده-برنده بیاندیشید

ما عموما از تفکر برنده-بازنده پیروی می‏کنیم. گاهی هم که اعتماد به نفس کمتری داریم، نحوه عمل ما بازنده-برنده است. آقای کاوی عقیده داره که برای مؤثر بودن باید برنده-برنده فکر کرد و برنده-برنده عمل کرد. این موضوع نیازمند دقت زیادیه. یک مثال جالب در این مورد که در کتاب ذکر شده، داستان مدیریه که زیردستانشو جمع می‏کنه و درباره تفکر برنده-برنده براشون صحبت می‏کنه و ازشون می‏خواد که بیشتر تلاش کنن. در آخر برای اینکه اونارو تهییج کنه می‏گه که «کی دلش می‏خواد برنده جایزه تعطیلات در جزیره بشه؟» آقای کاوی همینجا نکته مهمی رو روشن می‏کنه. می‏گه که وقتی از آدما می‏خواهید برنده-برنده فکر و عمل کنن اما بعد جایزه‏ای رو می‏ذارید که فقط یکی از اونها می‏تونه اونو برنده بشه، عملا باعث می‏شید که هر کس به فکر برنده شدن خودش باشه و با دیگران رقابتی کنه که هدف از این رقابت برنده شدن یکی و بازنده شدن بقیه است. آقای کاوی تفکر برنده-برنده رو زیربنای عادات بعدی می‏داند.

عادت شماره پنج: نخست گوش دهید، سپس بخواهید به شما گوش کنند

این عادت واقعا به یکی از دردهای بزرگ آدم‏ها اشاره می‏کنه. به نظر واضح می‏رسه اما ما عموما اونقدر مشتاق پاسخ دادن هستیم که یا وسط حرف طرف مقابل می‏پریم یا به جای گوش دادن به حرف‏های او، توی ذهنمون جوابمون رو آماده می‏کنیم. آقای کاوی یک گفتگوی جالب رو نقل می‏کنه که به خوبی عمق اهمیت این موضوع رو نشون می‏ده:

«پدری نزدم آمد و گفت: نمی‏توانم پسرم را درک کنم. اصلا به من گوش نمی‏کند.
پرسیدم: پسرت را درک نمی‏کنی، چون به تو گوش نمی‏کند؟
گفت: بله همین‏طور است.
دوباره پرسیدم: پسرت را درک نمی‏کنی، چون او به تو گوش نمی‏کند؟!!!
گفت: بله همین را گفتم. منظورتان چیست؟
جواب دادم: فکر می‏کردم برای این که دیگری را درک کنی، خودت باید گوش بدهی.
گفت: اما من که او را درک می‏کنم. آنچه اکنون بر او می‏گذرد، خودم قبلا گذرانده‏ام. خودم قبلا تجربه‏های او را داشته‏ام.
گفتم: اما این نگرش براساس تاریخچه زندگی شخصی توست. حال آنکه باید از چهارچوب مرجع خودش به وضع او نگاه کنی.»

عادت شماره شش: سینرژی (انرژی گروهی) ایجاد کنید

سینرژی ضد مصالحه و سازش است. وقتي ۱+۱=۲ باشد، مصالحه و سازش یعنی یک بعلاوه یک مساوی با یک و نیم.

 اما سینرژی یعنی یک بعلاوه یک برابر است با ۳. در سینرژی ما راه حلی بهتر از راه حل‏های اولیه هر یک از افراد می‏یابیم، نه اینکه راه حلی که نظر همه را لحاظ کرده باشد (به شیوه مصالحه) اما عملا قابلیت کمی برای حل مشکلات داشته باشد. ایجاد سینرژی به شدت در گرو ایجاد سه عادت اولیه بعلاوه دو عادت قبلی است. یعنی هم باید هر فرد به خوبی خود را پرورش داده باشد و هم مکانیسم ارتباطی مناسبی در میان افراد مختلف برقرار شده باشد.

عادت شماره هفت: اره را تیز کنید (بازسازی خویشتن)

ایجاد ۶ عادت قبلی از طریق توجه به عادت هفتم میسر می‏شود. باید مرتب قابلیت‏های خود را در سطح بالایی نگه دارید و مانع از فرسوده شدن خودتون بشید. آقای کاوی می‏گه که ایجاد عادت هفتم در گرو توجه همه جانبه و همزمان به چهار بعد جسمانی، ذهنی، معنوی، اجتماعی و عاطفی و ایجاد تعادل میان آنهاست.
جنبه جسمانی یعنی تغذیه درست و استراحت مناسب و ورزش منظم.
جنبه معنوی یعنی توجه به نظام ارزشی یا ارزش‏هایی که درونا انتخاب کرده‏اید. این جنبه با عادت شماره ۲ ارتباط تنگاتنگ دارد. خود آقای کاوی اشاره می‏کند که هر روز عمیقا کتاب مقدس را مطالعه می‏کند.
جنبه ذهنی یعنی پرورش ذهن از طریق مطالعه و آموزش
جنبه اجتماعی/عاطفی در ارتباط با دیگران و در عادت‏های ۴ و ۵ و ۶ نمود پیدا می‏کند.

+ نوشته شده در جمعه سوم آبان 1387ساعت 9:12 توسط مهندسین عضو سازمان |

 

   اديسون در سنین پيري پس از كشف چراغ برق يكي از ثروتمندان آمريكا به شمار مي رفت و درآمد سرشارش را تمام و كمال در آزمايشگاه مجهزش كه ساختمان بزرگي بود هزينه مي  كرد. اين آزمايشگاه بزرگترين عشق پيرمرد بود. هر روز اختراعي جديد در آن شكل مي گرفت تا آماده بهينه سازي و ورود به بازار شود.

در همين روزها بود كه نيمه هاي شب از اداره آتش نشاني به پسر اديسون اطلاع دادند، آزمايشگاه پدرش در آتش مي سوزد و حقيقتا كاري از دست كسي بر نمي آيد و تمام تلاش ماموران فقط جلو گيري از گسترش آتش به ساير ساختمانها است آنها تقاضا داشتند كه موضوع به نحو قابل قبولي به اطلاع پيرمرد رسانده شود.

پسر با خود انديشيد كه احتمالا پيرمرد با شنيدن اين خبر سكته مي كند و لذا از بيدار كردن پيرمرد منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند و با تعجب ديد كه پير مرد در مقابل ساختمان آزمايشگاه روي يك صندلي نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره مي كند.

پسر تصميم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او مي انديشيد كه پدر در بدترين شرايط عمرش به سر ميبرد ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را ديد و با صداي بلند و سر شار از شادي گفت:

پسر تو اينجايي مي بيني چقدر زيباست!  رنگ آميزي شعله ها را مي بيني؟  حيرت آور است!  من فكر مي كنم كه آن شعله هاي بنفش به علت سوختن گوگرد در كنار فسفر به وجود آمده است!   واي ! خداي من، خيلي زيباست!  كاش مادرت هم اينجا بود و اين منظره زيبا را مي ديد. كمتر كسي در طول عمرش امكان ديدن چنين منظره زيبايي را خواهد داشت. نظر تو چيه پسرم؟

پسر حيران و گيج جواب داد: پدر تمام زندگيت در آتش مي سوزد و تو از زيبايي رنگ شعله ها صحبت مي كني؟ چطـور مي تواني؟ من تمام بدنم مي لرزد و تو خونسرد نشسته اي؟

 اديسون گفت:  پسرم از دست من و تو كه كاري بر نمي آيد. مامورين هم كه تمام تلاششان را مي كنند.  در اين لحظه بهترين كار لذت بردن از منظره ايست كه ديگر تكرار نخواهد شد

در مورد آزمايشگاه و باز سازي يا نو سازي آن فردا فكــر مي كنيم. الان موقع اين كار نيست

به شعله هاي زيبا نگاه كن كه ديگر چنين امكاني را نخواهي داشت! 

توماس آلوا اديسون سال بعد مجددا در آزمايشگاه جديدش مشغول كار بود و همان سال يكي از بزرگترين اختراعات بشريت يعني ضبط صدا را تقديم جهانيان نمود.

 

 در حقیقت او گرامافون را تنها يك سال پس از بر باد رفتن هست و نیستش اختراع نمود !

 

 روحش شاد

+ نوشته شده در پنجشنبه دوم آبان 1387ساعت 8:49 توسط مهندسین عضو سازمان |

در جلسه غير حضوري (ويدئو كنفرانس) كه با چندي از مديران ارشد شركتهاي مهندسين مشاور و ساختمانی داشتيم ، پيشنهاد شد براي جبران غفلت سازمان نظام مهندسي در تشكيل تعاوني مسكن انبوه سازي براي اعضا،

اقدام به تشكيل يك تعاوني مسكن خصوصي براي اعضاي گروه نموده و با تجميع سرمايه هاي پراكنده مهندسين و همچنين استفاده از وامهاي جديد 30 ميليوني ساخت مسكن به هرمتقاضي و مصوبه دولت در اعطاي زمين به تعاونيها و بهره گيري از تسهيلات ويژه انبوه سازان و... قدم اساسي در جهت تهيه مسكن اعضا برداشته شود.

در اولين پيشنهاد يكي از مهندسين ارشد شركت مهندسين مشاور گروه4 اقدام به تخصيص واحد لوكس 256متري خود در برج پارك رويال ولنجك به ارزش 1.5ميليارد تومان، جهت مشاركت در ساخت يا خريد زمين نمودند.

همكار ديگري نيز پيشنهاد عرضه آپارتمانهاي نوساز خود در پونك و مشاركت در ساخت واحدهاي جديد را مطرح نمودند و به همین منوال دیگر همکاران نیز به ارائه امکانات و توانایی های خود در این زمینه پرداختند.

لذا از كليه دوستان و همكاران علاقمند نیز دعوت ميشود پيشنهادات خود را در زمينه هاي سرمايه گذاري ويا مشاركت بصورت ارائه زمين جهت ساخت (در مناطق 1 تا 5 )، مطرح تا با جمع بندي نظرات در مورد نحوه تشكيل تعاوني ، در جلسه عمومي گروه (آبان ۸۷) تصميم گيري بعمل آيد.

جهت اظهار آمادگي و مشاركت خود ميتوانيد از لينك نظرات زير استفاده نماييد:

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم آبان 1387ساعت 7:23 توسط مهندسین عضو سازمان |